به روز ترین مرجع فایل های فروشگاهی

امروز جمعه 04 اسفند 1402
3 نفر آنلاين
جستجو
موضوعات
  علوم انسانی
  فنی و مهندسی
  نمونه سوالات
  علوم پایه
  پزشکی
  کسب و کار
  فیزیک
  سرگرمی
  آشپزی
  غیره
  تاریخ و باستان شناسی
  کامپیوتر
عضویت / ورود

  عضو شويد


  فراموشی رمز عبور؟

  عضویت سریع

  نام کاربری :
  رمز عبور :
  تکرار رمز :
  موبایل :
  ایمیل :
  نام اصلی :
  کد امنیتی :
   
  کد امنیتی
   
  بارگزاری مجدد
آرشیو
آمار و اطلاعات
  بازديد امروز : 194
  ورودي امروز گوگل : 0
  افراد آنلاین : 3
  تعداد اعضا : 2
  اي پي : 18.207.129.175
  مرورگر :
  سيستم عامل :
  امروز : جمعه 04 اسفند 1402
کدهای اختصاصی

تبلیغات

جايگاه حريم خصوصي در كشف جرم و تحقيقات مقدماتي در حقوق ايران

جايگاه حريم خصوصي در كشف جرم و تحقيقات مقدماتي در حقوق ايران
جايگاه حريم خصوصي در كشف جرم و تحقيقات مقدماتي در حقوق ايران

جايگاه حريم خصوصي در كشف جرم و تحقيقات مقدماتي در حقوق ايران

جايگاه حريم خصوصي در كشف جرم و تحقيقات مقدماتي در حقوق ايران

مقدمه:

الف) بیان مسئله

انسان به عنوان اشرف مخلوقات، از یک سو استقلال فردی دارد و از سوی دیگر، به اعتبار آنکه در جامعه‏ و در ارتباط با دیگران زندگی می‏کند موجودی اجتماعی است. این طبیعت دوگانه انسان از یک‏ طرف از هم جدا و از طرف دیگر چنان به هم آمیخته شده است که گریزی از جمع بین این دو ویژگی نیست و جامعه، ناگزیر از پذیرش استقلال فردی وی و پای بندی به التزامات ناشی از این‏ استقلال فردی است.

در مقام حضور انسان است که حق انسان نسبت به تمامیت مادی و معنوی خود معنی و مفهوم پیدا می‏کند؛ انسانی که در خفا و خلوت و به دور از چشمان دیگران و بدون ارتباط با افراد نوع بشر زندگی کند طرح بحث حریم خصوصی‏در مورد وی بی‏معناست.

حریم خصوصی را می‏توان یکی از بنیادی‏ترین و اساسی‏ترین حقوق بشری تلقی کرد که با شخصیت وی ارتباط مستقیم و تنگانگی دارد.حق انسان به تنها بودن و با خود بودن‏ به‏ وسیله دیگران مورد احترام قرار گرفتن ‏و به دور از چشم و نگاه کنترل کننده دیگران و رها از تجسس و تفتیش دیگران زیستن، حقی است که لازمه یک شخصیت مستقل به شمار می‏آید. حريم خصوصي، با آزادی و استقلال انسان و حق تعیین سرنوشت برای خود نیز ارتباط ملازمی دارد و اساساً شخصیت انسان در پرتو این مفهوم معنی می‏یابد.

طبق ماده 13 اعلامیه جهانی حقوق بشر: «هر کس حق زندگی خصوصی آزدای و امنیت شخصی دارد». نکته مهم در مورد حریم خصوصی آن است که مفهوم و قلمرو این بعد از حق انسان نیز به‏ دنبال تحولات و پیشرفت‏هایی که به مرور زمان در زمینه‏های علمی، اجتماعی و اقتصادی، صورت گرفته است تحت تأثیر قرار گرفته است. لذا، مفهوم و قلمرو حریم خصوصی در جامعه پیشرفته و متمدن امروزی با مفهوم و قلمرو آن در جامعه سنتی سابق متفاوت می‏باشد. کما اینکه مفهوم و قلمرو آن در دنیای کنونی در یک جامعه توسعه یافته، با جامعه عقب مانده یا در حال توسعه می‏تواند متفاوت باشد؛ دلیل این تفاوت، آن است که تکنولوژی مدرن امروزی،علاوه بر پلیس، مردم را قادر ساخته‏ است که به طور مخفیانه، بر اعمال مردم نظارت کنند و اطلاعات محرمانه‏ای را درباره زندگی‏ اشخاص به دست آورند که اصولاً چنین حقی را ندارند. استفاده از دستگاه‏های عکسبرداری‏ مخفیانه مثل تلفن‏های همراه دارای دستگاه فیلمبرداری و عکسبرداری، استفاده از پست‏ الکترونیکی و دیگر شیوه‏های الکترونیکی برقراری ارتباط از دستاوردهای تکنولوژی امروزی‏ است که می‏توان گفت تکنولوژی مدرن قلمرو نقض حریم خصوصی را توسعه داده است. لذا، می‏بایستی ابزارهای جدیدی نیز در قالب حمایت‏های ویژه قانونی برای حمایت از حریم‏ خصوصی ایجاد شود.

مفهوم و قلمرو حریم خصوصی را می‏توان با فرهنگ حاکم بر آن جامعه و نوع حکومت‏ حاکم بر یک جامعه، مرتبط دانست. از این نظر، بر حسب اینکه فرهنگ حاکم بر یک جامعه یک‏ فرهنگ مذهبی یا غیر مذهبی و نظام حاکم بر یک جامعه یک نظام سیاسی استبدادی و توتالیتر یا دموکراتیک باشد، مفهوم و قلمرو حریم خصوصی می‏تواند موسع یا مضیق باشد.

دولت ایران به اعلامیه جهانی حقوق بشر و میثاق بین‏المللی حقوق مدنی و سیاسی به‏ عنوان دو سند مهم بین‏المللی در زمینه حفظ حریم خصوصی به عنوان اساسی‏ترین حقوق‏ بشری ملحق شده است و مقرراتی را به صورت ناقص در زمینه حریم خصوصی وضع کرده‏ است. فرهنگ ایرانی نیز بر لزوم احترام برای حقوق افراد و به ویژه حریم خصوصی به عنوان‏ یکی از اساسی‏ترین حقوق بشری تأکید دارد.

هر چند اعلامیه جهانی حقوق بشر به مفاهیم جدیدی از حریم خصوصی که به مرور زمان و بر اثر پیشرفت‏های علمی ایجاد شده‏اند تصریح نکرده است ولی به نظر می‏رسد با توجه به‏ عبارت کلی «زندگی خصوصی» درماده 12، عبارت مزبور شامل همه مفاهیم جدید حریم‏ خصوصي گردد. طبق ماده 13 اعلامیه جهانی حقوق بشر: «هر کسی حق زندگی خصوصی، آزادی وامنیت شخصی دارد». طبق ماده 12 این اعلامیه: «احدی در زندگی خصوصی، امور خانوادگی، اقامتگاه یا مکاتبات خود نباید مورد مداخله‏های خودسرانه واقع شود و شرافت و اسم رسمش نباید مورد حمله قرار گیرد. هر کس حق دارد که در مقابل این گونه مداخلات و حملات مورد حمایت قانون قرار گیرد.»

پذیرش حریم هایی که هیچ کس، حتی دولت نتواند وارد آن شود و تعریف ضابطه معین برای ورود به آن حوزه و مطالبه از دولت برای شناسایی این حق و اجرای آن و مجازات کردن افرادی که بدون دلیل، این حریم را نقض می کنند از جمله عواملی هستند که در تحقق مشکلات و معضلات مربوط به حریم خصوصی، ماهیت و قلمرو آن نقش آفرینی داشته اند. این وضعیت، اندیشمندان را وادار کرد که بگویند: «باید همه اعتراف کنند که مشکلات جدی در تعریف، ذات و قلمور این حق وجود دارد». وجود چنین معضلاتی موجب شد این سوال مطرح شود که: «آیا حریم خصوصی، هویت مستقلی دارد و یا اینکه در قلمرو سایر حقوق محسوب می شود و هیچ گونه هویت مستقلی ندارد؟». در صورت دوم باید گفت: در اسناد گروه حقوق بشری، عنوان جدایی از سایر حقوق برای این مفهوم وجود ندارد، بلکه آنچه وجود دارد حقوقی است با محدوده و قلمروهای خاص که به این قلمروها، حریم خصوصی اطلاق می گردد.

قانون آئین دادرسی که به قانون «تضمین کننده» حقوق و آزادی های «تعیین شده» موسوم است مؤثرترین وسیله عملی برای حمایت از حق حریم خصوصی است. به طوری که با نگاهی اجمالی به برخی مواد این قانون می توان میزان حمایت واقعی از حریم خصوصی را احراز کرد. البته از طریق استناد به یک یا چند ماده قانون آئین دادرسی نمی توان احراز کرد که آیا حریم خصوصی مورد حمایت قرار گرفته است یا نه و میزان این حمایت تا چه اندازه می باشد. بلکه باید با مطالعه کلیه مواد این قانون «روح آئین دادرسی» موجود را کشف کرد. باید دید که این روح با حمایت از حریم خصوصی همسو است یا با نقض حریم خصوصی؟

در میان قوانین آئین دادرسی، قانون آئین دادرسی کیفری در مقایسه با سایر قوانین(آئین دادرسی مدنی، اداری، انضباطی) از اهمیت بیشتر برخوردار است. زیرا این قانون بیش از سایر قوانین آئین دادرسی، قدرت مداخله حکومت و مامورین دولت را در حقوق و آزادی های فردی و اجتماعی محدود می کند. در این قانون، هر چه اختیار مأموران حکومت، معین و معلوم باشد و هرچه اعمال این اختیار تابع ضوابط و شرایط مشخصی باشد مداخله حکومت در حقوق و آزادی های مردم معدود و محدود خواهد شد. برعکس اعطای اختیارات کلی در قالب جملات یا کلامت مبهم و قابل تفسیر به مأموران حکومت و به ویژه اعطای صلاحیت به آنها در زمینه تعیین ضوابط و شرایط اعمال اختیارات اعطا شده منجر به انکار یا تضییع حقوق و آزادی های فردی یا اجتماعی می شود و خودسری مأموران حکومت را افزایش می دهد.

مراجعه به منزل افراد و سایر اماکن متعلق به آنها و تفتیش یا توقیف اشخاص یا اموال موجود در آنها توسل به وسایل ناقض حریم خصوصی در تحصیل ادله یک جرم، باز کردن نامه ها و بازرسی، شنود و رهگیری اشکال مختلف ارتباطات از راه دور، افشای مسائل یا اطلاعات خصوصی طرفین دعوا یا متهمین یا اشخاص ثالث به هنگام تحقیقات مقدماتی یا در جلسات دادرسی، در زمره مسائل مهم حریم خصوصی هستند که در قانون آئین دادرسی کیفری مورد بحث قرار میگیرند. برای استنباط روح حاکم بر آئین دادرسی کیفری به ویژه در زمینه حریم خصوصی، توجه به آن مواد قانون آئین دادرسی کیفری که به مسائل مذکور پرداخته اند از اولویت برخوردار است.

هرچند در قانون مجازات اسلامی نیز احکام مهمی درباره حریم خصوصی و حمایت از آن به چشم می خورد، لیکن کلمات و عبارت های این احکام همانند سایر قوانین مرتبط با حریم خصوصی، کلی بوده و جنبه کیفی و تفسیری دارند و متأسفانه، رویه قضایی نیز اقدامی جهت تدقیق و تفسیر این احکام انجام نداده است. در برخی از مواد قانون مجازات اسلامی، به طور ضمنی و تلویحی از حق داشتن حریم خصوصی حمایت شده است و در برخی دیگر از مواد آن به طور صریح و روشن از مصادیق حق حریم خصوصی دفاع شده و برای نقض کنندگان آن مجازات هایی پیش بینی شده است.

چکیده8

مقدمه:9

الف) بیان مسئله. 9

ب: اهداف و روش تحقيق.. 13

ج: سؤالات تحقيق.. 13

د: فرضيه‌هاي تحقيق.. 14

ه‍: سازماندهي تحقيق15

بخش نخست: مفهوم و قلمرو حمایت از حریم خصوصی در کشف جرم و تحقیقات مقدماتی.. 16

فصل نخست: مفهوم و مبانی حمایت از حریم خصوصی.. 17

مبحث نخست: مفهوم و پیشینه حمایت از حریم خصوصی.. 17

گفتار نخست: مفهوم حریم خصوصی.. 17

بند نخست: معنای لغوی حریم خصوصی.. 17

بند دوم: معانی توصیفی و هنجارین حریم خصوصی.. 19

گفتار دوم: پیشینه حمایت از حریم خصوصی.. 25

بند نخست: پیشینه حمایت از حریم خصوصی در حقوق ایران. 26

بند دوم: پیشینه حمایت از حریم خصوصی در اسناد بین المللی.. 30

مبحث دوم: مبانی حمایت از حریم خصوصی.. 32

گفتار نخست: مبانی عرفی حمایت از حریم خصوصی.. 32

گفتار دوم: مبانی فقهی حمایت از حریم خصوصی.. 36

فصل دوم: قلمرو حمایت از حریم خصوصی.. 45

مبحث نخست: اصل منع مداخله در حریم خصوصی.. 45

مبحث دوم: شرایط جواز مداخله در حریم خصوصی.. 49

گفتار نخست: لزوم مطابقت مداخله با قانون. 49

گفتار دوم: لزوم مبتنی بودن مداخله غيرخودسرانه بر تحقق یک هدف مشروع. 51

بند نخست) احراز ضرورت مداخله در حریم خصوصی.. 52

بند دوم) وجود تناسب بین اتهام و کیفیت مداخله در حریم خصوصی.. 53

بند سوم) اختصاص داشتن مجوز مداخله در مورد معین.. 54

گفتار سوم: لزوم ضروری بدون مداخله در یک جامعه دموکراتیک... 56

بخش دوم: مصادیق حمایت از حریم خصوصي در کشف جرم و تحقیقات مقدماتی.. 59

فصل نخست: حمایت از حریم خصوصی فیزیکی.. 60

مبحث نخست: حمایت از حریم خصوصی جسمانی.. 60

گفتار نخست: مفهوم و مصادیق حرمت بدنی.. 60

گفتار دوم: ضوابط بازرسی و تفتیش بدنی.. 62

بند نخست: بازرسی و تفتیش اندامهای خارجی بدن. 62

بند دوم: بازرسی و تفتیش اندامهای داخلی بدن. 64

مبحث دوم: حمایت از اماکن و اشیاء خصوصی.. 65

گفتار نخست: جایگاه حرمت اماکن و اشیاء خصوصی.. 65

بند نخست: حرمت اماکن و اشیاء خصوصی در اسلام. 65

بنددوم: حرمت اماکن و اشیاء خصوصی در حقوق عرفی.. 66

گفتار دوم: ضوابط بازرسی و تفتیش اماکن و اشیاء خصوصی.. 72

بند نخست: صدور مجوز قانونی توسط مقام صلاحیتدار. 72

الف) مفهوم مقام صلاحیتدار. 72

ب) شرایط قانونی بودن مجوز. 73

1- معین بودن مکان و شیء موضوع بازرسی.. 73

2- معین بودن زمان بازرسی و مدت انقضاء آن. 76

3- معین بودن مأموران اجرا وتعیین میزان اختیارات آنان. 77

بند دوم: تشریفات بازرسی از اماکن و اشیاء خصوصی.. 78

الف) حضور مالک یا متصرف قانونی در محل بازرسی.. 78

ب) استفاده از شیوه های متعارف و اجتناب از رفتارهاي خلاف قانون و عرف در امر بازرسی.. 80

ج) تنظیم و امضاء صورتمجلس بازرسی.. 82

فصل دوم: حمایت از حریم خصوصی غیرفیزیکی.. 83

مبحث نخست: حریم ارتباطات خصوصی و حمایت از آن. 83

گفتار نخست: مفهوم و اقسام ارتباطات خصوصی و انحا مداخله در آن. 83

بند نخست: مفهوم و اقسام ارتباطات خصوصی.. 83

بند دوم: انحاء مداخله در ارتباطات خصوصی.. 85

الف) باز کردن و تفتیش مرسولات پستی.. 85

ب) رهگیری و ضبط تلفن ها و سیگنالهای رادیوئی.. 88

ج) رهگیری داده های رایانه اي و ارتباطات اینترنتی.. 91

گفتار دوم: ضوابط حمایت از حریم ارتباطات خصوصی.. 95

بند نخست: منوط شناختن نقض حریم ارتباطات خصوصی به صدور مجوز قضائی.. 95

بند دوم: رعایت شرایط قانونی در صدور و اجرای مجوز قضائی.. 97

مبحث دوم: حریم اطلاعات شخصی و حمایت از آن. 99

گفتار نخست: مفهوم و مصاديق اطلاعات شخصي.. 99

بند نخست: اطلاعات شخصی مربوط به سلامتی.. 100

بند دوم: اطلاعات شخصی تجاری و اقتصادی.. 102

بند سوم: ساير مصاديق مربوط به حريم اطلاعات شخصي.. 102

بند چهارم: رسانه ها و نقض حريم اطلاعات شخصي.. 103

گفتار دوم: اصول و استانداردهای حمایت از اطلاعات شخصی.. 105

نتیجه گيري.. 111

منابع و مآخذ. 118

1 – قوانين:118

2 - كتب و مقالات... 119

الف- كتب فارسي.. 119

ب: كتب عربی.. 121

ج: مقالات و پايان نامه ها122

3- سايتها123

چكيده انگليسي...............................................................134جهت کپی مطلب از ctrl+A استفاده نمایید نمایدبازدید : 297 | تاریخ : جمعه 13 اسفند 1395 زمان : 13:07 | موضوع : علوم انسانی , | نظرات شما [0]

مطالب مرتبط

ارسال نظر برای این مطلب


کد امنیتی رفرش